کرج - بلوار ذوب آهن - خ ولفجر - سردخانه فرخ

ورود ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

واردات موز آناناس و انبه مشروط به صادرات سیب درختی آزاد شد

شنبه, 23 آذر 1398 ساعت 12:02

به گزارش گزارشگر سردخانه داران به نقل از خبرگزاری ایرنا دولت در مصوبه‌ای؛ صدور مجوز واردات موز، انبه و آناناس را در ازای صادرات سیب درختی تا پایان سال‌جاری مجاز اعلام کرد.
به گزارش دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، در جلسه دیروز هیات وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین "حسن روحانی"، با توجه به ضرورت حمایت از تولیدکنندگان و صادرات، ۱.۵ میلیون تن سیب درختی مازاد و با هدف تشویق صادرکنندگان این محصول، این طرح تصویب شد.
طبق مصوبه دولت واردات موز، انبه و آناناس تا پایان سال ۱۳۹۸ فقط از محل اظهارنامه صادراتی سیب درختی مجاز است. البته هنوز دستورالعمل و سازکار دقیق تری برای اینکار اعلام نشده و دولت تنها آن را تصویب کرده است.تنها موضوع مشخص این تصویب حمایت از تولید داخلی و سوق دادن کشاورزان به صادرات محصولات است که به خودیه خود امری پسندیده است حال باید دید این مقدار کمبود واردات موز را جبران میکند ؟ آیا این موضوع باعث عدم تعادل بازار موز از حیث عرضه و تقاضا خواهد شد یا خیر .
طبق آمارها امسال تولید بیش از سه میلیون و ۶۵۰  هزار تن سیب درختی در سطح کشور پیش بینی شده که به نظر می رسد از این میزان حدود ۹۰۰ هزار تن سیب به لحاظ اندازه و کیفیت در رده سیب درختی درجه سه و صنعتی باشد و به گونه ای نیستند که بتوان آن را صادر کرد .
در ۱۰ ماهه سال ۹۷ بیش از ۳۵۰ هزار تن موز به ارزش بیش از ۲۹۹ میلیون و ۴۱۴ هزار دلار و در ۹ ماهه سال ۹۶، بیش از ۵۸۵ هزار تن موز به ارزش بیش از ۴۵۱ میلیون و ۸۶ هزار دلار وارد کشور شده بود. موز اصلی ترین رقم واردات محصولات کشاورزی کشور است و در سبد خانوار نیز جایگاه مهمی دارد هرچند بعد از تحریم های ظالمانه کشورهای استعمارگر واردات این محصول نسبت به سال های گذشته کاهش با اهمیتی داشته است .

خواندن 316 دفعه

نظر خود را ثبت کنید

طراحی و توسعه : سردخانه داران