کرج - بلوار ذوب آهن - خ ولفجر - سردخانه فرخ

ورود ثبت نام

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

برخورد قانونی با 2 واحد سردخانه متخلف در منطقه دماوند به‌علت عدم رعایت نرخ نگهداری سیب درختی

شنبه, 04 آبان 1398 ساعت 12:28

به گزارش گزارشگر سردخانه داران به نقل از وبگاه وزارت صنعت معدن و تجارت ، در پی گشت زنی های نظارتی از واحدهای سردخانه‌ای منطقه دماوند جهت بررسی رعایت نرخ نگهداری سیب درختی بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند 2 واحد سردخانه ای را که از نرخ مصوب "تعرفه نگهداری کالا در سردخانه برای سال 98 " تخطی کرده بودند را مورد بازخواست قرار داده و برخورد های قانونی مناسب با آنها شد
لازم به توضیح است که نرخ حق الحفاظ سال ۹۸ برای هر تن سیب درختی ۱۵.۸۲۳ ریال به ازای هر تن در روز می‌باشد و نرخ مصوب حق الحفاظ هر کیلوگرم سیب درختی در سردخانه به مدت ۶ ماه برابر با ۲.۸۴۸ ریال است و تخلف 2 واحد سردخانه ای فوق الذکر نیز همین افزایش نرخ ها بوده است .
عنوان و متن بالا در ابتدا مسرت بخش است که مسئولین بالاخره در اقدامی جلوی گران فروشی در صنفی خاص را گرفتند اما بسیار حرف پشت سر این عنوان مسرت بخش است . اولین نکته بحث نرخ حق الحفاظ است .
به عنوان کسی که از میوه فروشی های سراسر شهرتان میوه و بخصوص سیب درختی تهیه کرده اید باورتان می شود نرخ نگهداری یک کیلوگرم سیب درختی (آن هم سیب دماوند) برای 6 ماه تنها 285 تومان است ؟ آیا میدانستید سیبی که عید سر سفره ی هفت سین گذاشته اید و برای مهمانانتان تعارف میکنید و آن را احتمالا 3 برابر تا 4 برابر بالاتر از امروز (انتهای مهرماه 98) کرایه ی 6 ماه نگهداری از آن تنها کیلویی 285 تومان است ؟ پس دلیل این همه افزایش قیمت چیست ؟ چرا همیشه سیب به دلایل مختلف چیده نشده و از بین میرود ؟ کرایه سردخانه که عدد آن مشخص است . کرایه حمل بار نیز همینطور چه کسی منفعت اصلی را در این میان می برد؟
همه ی سوالات بالا را اگر از سردخانه داران محترم در سراسر کشور بپرسید جواب ها ، تماما یک فرمت خاص دارند. ابتدا آهی کشیده و چندتایی بد و بیراه به این و آن میدهند بعد واضح جوابتان را خواهند داد
اما در این میان تنها سوال مهم و اساسی این است که آیا سردخانه دار که هزینه های جاری نگهداری از سردخانه و برودت رسانی برای او 3 الی 4 برابر سال 97 است میتواند تنها 10% نسبت به پارسال افزایش نرخ دریافت کند و اگر به هر طریقی بالاتر از این نرخ دریافت کرد جریمه شود تحقیر شود ، تیتر اخبار شود و باز هم سرکار بماند ؟ قطعا خیلی از سردخانه داران طی سالیان اخیر به همین دلایل کسب و کار خود را فروخته اند و خانه نشین شده اند. نمیشود دستمزد کارگر و کارمند را بالا برد ، هزینه های عمومی و اداری را بالا برد . هزینه تولید و نگهداری را بالا برد اما نرخ حق الحفاظ را کمی افزایش داد. همین موضوع یکی از دلایل نبود فضای کافی سردخانه ای ، از بین رفتن کالاهای کشاورزی ، ارزان بودن کالا در فصل برداشت و بسیار گران بودن آن در فصل بهار را موجب می شود .
حال در این بین ، خبر جریمه یا برخورد قانونی با سردخانه داران که سعی کرده اند با اندکی افزایش قیمت ، روزگار سردخانه شان را بگذرانند نه تنها مسرت بخش نیست بلکه نوید تعطیلی های بیشتری را میدهد.

خواندن 642 دفعه

نظر خود را ثبت کنید

طراحی و توسعه : سردخانه داران